Skills Finland ry:n tiedote: TeamFinland 2012 julkistettiin Jyväskylässä

Skriv ut
Skicka sidan
Torsdag, 26 April 2012 17:56
AddThis Social Bookmark Button
Det finns inga tillgängliga översättningar.

Ammattitaidon euroopanmestaruuksista kisataan 4.-6.10.2012 formulakaupunki Spa-Francorchampsissa, Belgiassa. Kilpailuihin osallistuu noin 460 kilpailijaa 27 eri maasta. EM-kisat järjestetään nyt kolmatta kertaa. Edellisissä kisoissa Lissabonissa vuonna 2010 Suomen joukkue saavutti yhteensä 25 mitalisijaa.

Suomen maajoukkue, TeamFinland 2012, julkistettiin Taitaja2012-tapahtuman päättäjäisissä Jyväskylässä tänään. Joukkueeseen kuuluu 40 kilpailijaa ja 29 eksperttiä.

Lisätiedot:
Joukkueenjohtaja Pekka Matikainen, Skills Finland ry puh. 050 532 2765

EuroSkills 2012 TeamFinland on tässä:

Floristiikka/Florist/Floristry
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Heli Haapatalo, Mäntsälä ja Säde Tilsala, Muurame
- ekspertti/expert: Leila Alamiekkaoja, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä

Somistus/Dekoration/Window Display
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Pipsa Kokko, Joensuu ja Suvi Kolehmainen, Lappeenranta
- ekspertti/expert: Sirkka Eronen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto

Hiusmuotoilu/Frisering/Hairdressing
- kilpailija/tävlande/competitor: Caroline Hermunen, Kouvola
- ekspertti/expert: Katri Pokkinen, Amisto

Muoti ja vaatetus/Mode och beklädnad/Fashion Design & Product Development
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Eve Korhonen, Helsinki ja Juulia Peuhkuri, Helsinki
- ekspertti/expert: Sari Lehtonen, Helsingin palvelualojen oppilaitos

Kivityöt/Stenarbete/Stonemasonry
- kilpailija/tävlande/competitor: Jarkko Kukkonen, Joensuu
- ekspertti/expert: Ari Peltola, Pohjois-Karjalan ammattiopisto

Web Design/Webbdesign/Web Desing
- kilpailija/tävlande/competitor: Niko Gröhn, Kerava
- ekspertti/expert: Drazen Dodik, Microsoft Oy

Graafinen suunnittelu/Grafisk design/Graphic Designer
- kilpailija/tävlande/competitor: Pia Ropo, Tampere
- ekspertti/expert: Terkko Malm, AEL

Painotekniikka/Tryckteknik/Print Technician
- kilpailija/tävlande/competitor: Niko-Ossi Hintsala, Tampere
- ekspertti/expert: Vesa-Antti Iltola, Jyväskylän ammattiopisto

Konepajatekniikka/Verkstadsteknik/Manufacturing Technologies
- kilpailija/tävlande/competitor: Ville Lehtonen, Lieto
- ekspertti/expert: Pekka Suominen, Turun ammatti-instituutti

CAD-suunnittelu/CAD-planering/CAD
- kilpailija/tävlande/competitor: Jaakko Ekman, Järvelä
- ekspertti/expert: Harri Hassinen, Salon seudun koulutuskuntayhtymä

Automaatioasennus/Automationsteknik/Industrial Control
kilpailija/tävlande/competitor: Ville Torvinen, Lohja
ekspertti/expert: Jarmo Kainumaa, Luksia Länsi-Uudenmaan ammattiopisto

Hitsaus/Svetsning/Welding
- kilpailija/tävlande/competitor: Ville-Pekka Virtanen, Kuopio
- ekspertti/expert: Pertti Lepola, Koulutuskeskus Sedu

Robotiikka/Robotik/Mobile Robotics
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Aku Ilola, Jyväskylä ja Jasu Romo, Jyväskylä
- ekspertti/expert: Keijo Salonen, Jyväskylän ammattiopisto

Mekatroniikka/Mekatronik/Mechatronics
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Niko Laihinen, Turku ja Niklas Harjula, Turku
- ekspertti/expert: Hannu Hyvärinen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto

Elektroniikka/Elektronik/Electronics
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Niko Kinnunen, Perho ja Topi Lampiranta, Kouvola
- ekspertti/expert: Olavi Lähteinen, Turun ammatti-instituutti

Vihersuunnittelu ja -rakentaminen/Anläggning av grönområde/Landscape Gardening and Design
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Ira Luoto, Helsinki, Tero Virtanen, Kaarina ja Veera Varpa, Hattula
- ekspertti/expert: Renne Sänisalmi, Kainuun ammattiopisto

Putkiasennus/Rörläggning/Plumber/Central Heating
kilpailija/tävlande/competitor: Joonas Immonen, Lappeenranta
ekspertti/expert: Sauli Jaara, Oulun seudun ammattiopisto

Sähköasennus/Elinstallation/Electrician
- kilpailija/tävlande/competitor: Antti Heikura, Joensuu
- ekspertti/expert: Juha Liiten, Pohjois-Karjalan ammattiopisto

Kylmäasennus/Kylteknik/Refrigeration Technician
- kilpailija/tävlande/competitor: Juuso Hietamies, Kuopio
- ekspertti/expert: Matti Jokela, Edupoli

Maalaus/Målning/Painting
- kilpailija/tävlande/competitor: Anneli Pitkänen, Salo
- ekspertti/expert: Yrjö Uurtimo, Koulutuskeskus Sedu

Muuraus/Murare/Bricklaying
- kilpailija/tävlande/competitor : Toni Kettunen, Mäntsälä
- ekspertti/expert: Raimo Aatsinki, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä

Kattopeltiseppä/Plåtslagare/Metal Roofer
- kilpailija/tävlande/competitor: Joni Koponen, Siilinjärvi
- ekspertti/expert: Jari Mustikkamaa, Opeco Oy

Kuljetustekniikka/Transportlogistik/Transport Technology
- kilpailija/tävlande/competitor: Timo Möttönen, Perho
- ekspertti/expert: Jarmo Iivari, Oulun seudun ammattiopisto

Lähihoitaja/Närvårdare/Caring
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Heli Petersohn, Halkia ja Linda Seppä, Haarajoki
- ekspertti/expert: Pia Niemi, Ammattiopisto Lappia

Puhdistupalvelu/Rengöringsservice/Cleaning Services
- kilpailijat/tävlanden/competitors: Tiina Lampinen, Kerava ja Anni Miettinen, Outokumpu
- ekspertit/experts: Seija Vänskä, Pohjois-Karjalan ammattiopisto ja Tiina Joensuu, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä

Kokki/Kock /Cook
- kilpailija/tävlande/competitor: Niina Jaakkola, Ylämylly
- ekspertti/expert: Martti Lehtinen, Jyväskylän ammattiopisto

Tarjoilija/Servitör/Waiter
- kilpailija/tävlande/competitor : Tanja Pöyhönen, Laukaa
- ekspertti/expert: Tuija Auramo, Jyväskylän ammattiopisto

Yrittäjyys/Företagsamhet/Entepreneurship
- kilpailijat/tävlanden/competitors : ei vielä valittu
- ekspertti/expert: Pekka Karukka, Oulun seudun ammattiopisto

Tukitiimi/Stödteam/Support team

Virallinen delegaatti/Officiell delegat/Official Delegate
Eija Alhojärvi, Skills Finland ry

Tekninen delegaatti/Teknisk delegat/Technical Delegate
Tapio Kattainen, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto

Joukkueenjohtaja/Lagledare/Team leader
Pekka Matikainen, Skills Finland ry


Skills Finland ry edistää suomalaista huippuosaamista Taitaja-, Taitaja9- ja TaitajaPLUS-kilpailujen sekä valmennus- ja koulutustoiminnan avulla. Skills Finland vastaa myös Suomen ammattitaitomaajoukkueen lähettämisestä kansainvälisiin WorldSkills-, EuroSkills- ja Abilympics-kilpailuihin. www.skillsfinland.fi

 

I samarbete med:

lemminkainen_verkkoon_iso iss_verkkoonelectrolux_verkkoon_140px vhl_logistics_verkkoon laakkonen_verkkoon155px jalas_verkkoon_95px
wurth_verkkoon_120px Metallintyöstökoneet ja rakentamisen kalusto - Machinery Oy ponsse_verkkoon teknologia_teollisuus_verkkoon_140px keskimaa_verkkoon_145px nrj_energy_verkkoon
bovalius_logo_uusi_140 poke_verkkoon paviljonki_logo_115 jamk_verkkoon pkky_logo_210